Sauna je speciálně upravená místnost, která je vyhřívána horkým suchým vzduchem až na 100°C. Horký vzduch prohřívá do hloubky tělo a tím pozitivně působí na kardiovaskulární systém, detoxikuje organismus, uvolňuje svaly, zlepšuje pohyblivost v kloubech, zvyšuje imunitu, má příznivý kosmetický účinek na kůži a navíc blahodárné účinky na psychiku. V sauně zregenerujete unavené tělo a uvolníte mysl.
Ceník
7 dní v týdnu
Praha 5 - Smíchov
Štefánikova 43a
(Arbesovo náměstí)
info@euforie.cz
+420 608 061 091
Otevírací doba
Po–Čt | 07:00–22:00 |
Pá | 07:00–21:00 |
So | 09:00–19:00 |
Ne | 09:00–21:00 |
Jak se správně saunovat?
- Před začátkem saunování si sundejte všechny kovové šperky.
- Do sauny nechoďte hladoví nebo naopak s plným žaludkem.
- Před prvním vstupem do sauny se nezapomeňte řádně osprchovat a poté kůži řádně osušte.
- V prostorách sauny nepoužívejte plavky.
- Celé tělo včetně nohou podkládejte prostěradlem či osuškou.
- Pobyt v sauně je individuální, u dospělé osoby je doporučeno cca 8-15 min, u děti maximálně okolo 5 min.
- Při pocení můžete lehce otírat nebo masírovat povrch těla, což napomáhá otevírat kožní póry a odplavovat nečistoty z kůže.
- Proceduru ohřátí-ochlazení opakujte zpravidla třikrát. Nikdy však více pokud chcete dosáhnout kýženého účinku sauny. Čtvrtý a každý další cyklus vede k prohloubení pocitu únavy a jen zvyšuje únavu organismu.
- Závěrečná relaxační fáze je nejen příjemným zakončením saunovacího rituálu, ale podporuje též zotavení organismu. V této fázi nezapomeňte doplnit tekutiny – vhodná je čistá voda, chlazený čaj nebo minerálky.
- Po sauně nejsou vhodné aktivity s vysokou tělesnou námahou
Saunování je vhodné pro jedince zdravé (jak dospělé, tak i děti), u kterých nejsou žádné známky zhoršení zdravotního stavu (akutní či chronická nemoc).
Kontraindikace saunování
- Dekompenzace (těžká forma nedostatečnosti) srdce
- Vysoký krevní tlak
- Tepenné blokády s trofickými změnami
- Srdeční arytmie
- Onemocnění srdce se zvýšeným odporem v plicním oběhu
- Akutní zánět žil
- Zánětlivá onemocnění vnitřních orgánů
- Zhoubné nádory
- Ischemická choroba mozku
- Těžká epilepsie
- Tuberkulóza
- Akutní infekce horních i dolních cest dýchacích
- Akutní zánětlivá stadia revmatických onemocnění
- Akutní, zejména horečnatá onemocnění
- Infekční onemocnění
- Závažnější onemocnění kůže
Mýty o saunování
Saunování zatěžuje srdce
Saunování je opravdu velice náročné pro kardiovaskulární systém. Pokud jsou však dodržená pravidla správného saunování, tak má saunování pozitivní dopady na činnost srdce a celkový krevní oběh.
Čím déle vydržím v sauně, tím lépe
Pobyt v sauně není žádná soutěž, kdo vydrží déle. Doporučený pobyt v sauně je pro dospělé 8-15 minut, pro děti 3-8 minut v rámci jednoho kola procedury. Střídání procedury teplo-chlad se doporučuje ve třech kolech. Důležité je také respektovat pocity a reakce těla při saunování a zbytečně se nepřepínat.
Saunování je nevhodné pro děti
Sauna je vhodná i pro děti. Dolní věková hranice dětí pro saunování není přesně stanovena. Dá se předpokládat, že je to doba, kdy jsou děti již plně vybaveny z hlediska tělesné pohyblivosti a stability termoregulace. Obvykle to bývá ve třetím roce života, ale i dříve. Pro děti je pouze potřeba upravit dobu ohřívání a využít dolních laviček v ohřívárně, kde je teplota nižší. Saunování prokazatelně zlepšuje obranyschopnost a má pozitivní vliv na děti trpící respiračními onemocněními.
Budu chodit do sauny, abych zhubl
Sauna má řadu pozitivních účinků. Jedním z nich je celkové prokrvení a odvod toxických látek z těla, které mohou pozitivně přispět k celkovému procesu hubnutí. Nedá se však říci, že by pouze saunováním člověk zhubl. Během pocení tělo ztrácí velké množství vody, nikoliv tuku.